Yosun Duvar

Uygulama

Yosun Duvar

Yosun duvarlar: yosun ve bitkilerin mumyalanarak, biyolojik faaliyetlerinin durdurulması ve bu sayede görünüm, doku, renk gibi özelliklerini korumasını sağlayan işleme mumyalanmış yada stabilize edilmiş bitki veya yosun denir.

Yosun Duvar ve Dikey Bahçeler

Yosun duvar uygulamaları dikey bahçeler arasında en çok rağbet gören ve son yıllarda iç dekorasyon alanında oldukça popülerleşen uygulamalar arasındadır.

Yosun duvar uygulamaları, iç mekânlarda ve direkt güneş ışığı almayan ofis, kafe, restoran, avm, plaza gibi alanlarda oldukça sık tercih edilir.

Yosun duvarlar, stabilize yosun üzerine sabitlenen bitki çeşitleriyle ile uygulanan dikey bahçe uygulamalarıdır. Bu uygulamalar, ortama sağladıkları doğal ve estetik görünüşleriyle tercih edilmektedir.

Yosun Bitki Duvar

Yosun Duvarların Özellikleri

İç Mimari sektörünün son yıllarda olmazsa olmazı haline gelen yosun duvar ve dikey bahçe uygulamaları bulundukları ortamın havasını temizler ve mutlu bir çalışma/yaşama alanı yaratırlar.

Yosun duvarlar hakkında son yıllarda yapılan çeşitli araştırmalar

  • Ortamdaki stresi azalttığını

  • Üretkenliği arttırdığını

  • Havadan bulaşan hastalık riskini azalttığını

  • Öğrenme yetisini arttırdığını                                                      gösteriyor

BD Dikey Bahçe olarak yosun duvar uygulamalarımızın tümü aynı zamanda anti bakteriyel özelliğe sahip hipoalerjenik tekniklerle hazırlanıyor.

yosun duvar uygulama
dikey bahçe-yosun duvar

Yosun Duvarlar Nerelerde Kullanılır?

Yosun Duvarlar Nerelerde Kullanılır?

Dikey Bahçe, Dikey Duvar veya yosun duvarlar, özellikle kapalı alanlar için uygundur. Mumyalama işlemi yapısınca, kullanılan malzeme yada uygulama şekli fark etmeden doğrudan güneş ışığına maruz kalması, sıvıyla temas etmesi ya da 21 derece(oda sıcaklığı) üzerinde bir ortamda bulunması süreç içinde deformasyonlar oluşturacaktır.

kara yosunu dikey duvar

Bu sebeple dikey bahçe, dikey duvar ve mumyalanmış yosun duvar uygulamaları gibi uygulamalar dış mekanlarda tavsiye edilmez. Özellikle ofis, okul, AVM, plaza, satış ofisleri, kafe gibi alanlar için uygundurlar. Yukarıda belirtilen şartlar sağlandığı takdirde BD Dikey Bahçe güvencesinde bulunan tüm uygulamalar 7 yıla kadar ilk günkü form ve dokularını korurlar.