Yosun Duvarlar Nasıl Yapılır?

Yosun duvarları bir süredir farklı mekanlarda ve farklı formlarda görmeye başladık, hepimizin kafasından bir dikey bahçe ya da yosun duvar ile karşılaştığımızda işyerimizde veya evimizde onu hayal etmek geçmiştir. Siz de gerek Pinterest’de, İnstagram’da veya ziyaret ettiğiniz bir yerde yosun duvar uygulamasıyla karşılaştınız ve siz de bir tane istiyorsunuz. Hemen araştırma yapmaya koyuldunuz ve karşınıza bir çok uygulama firması ve harika resimler çıktı. Yosun duvar yaptırmadan önce dikkat etmeniz gerekenler ve yosun duvarlar nasıl yapılır ile ilgili bir çok bilgiyi yazımızda bulacağınıza inanıyoruz.Hadi Başlayalım!


Ortama verdikleri doğal hava ile ortamın ambiyansını tümüyle değiştiren yosun duvarlar ülkemizde de bir çok başarılı peyzaj firması tarafından uygulanabilmekte. Gün geçtikçe daha da yükselen dikey bahçe piyasasında çalışacağımız yosun duvar firmasını dikkatli seçmek oldukça önemli. Sektöre olan talebin artmasıyla yosun duvar arzını karşılamak isteyen bir çok yeni firma doğdu. Yosun duvar yaptırmadan önce gerekli araştırmanızı iyi yapmanızı çalışacağınız tasarım firmasının referanslarına, uyguladıkları projelere ve web sitesini iyice inceledikten sonra vermenizi tavsiye ediyoruz.


Flatt Yosun Zemin Üzerine Ball Moss ve Dondurulmuş Bitki

Yosun duvarları çalıştığınız işyerinize, müşterilerinize doğal bir ortam sağlamak, misafirlerinizi ağırlayacağınız farklı ve şık bir ortam yaratmak, ofisinizi yeşillendirmek için kullanmayı düşünmüş olabilirsiniz, yosun duvarların kullanım alanları saymakla bitmiyor. Aklınıza gelebilecek her türlü iç mekanda yosun duvar uygulaması yapılabilmekte. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğiğimiz gibi yosun duvarların bulundukları ortama ve oradaki insanlara birçok faydası var. Havayı temizlemesinden içerideki insanların pozitif bir gün geçirmesine kadar bir çok etki alanı bulunuyor. Yosun duvarlar ile ilgili daha detaylı bilgi almak için buradaki yazımızı ziyaret edebilirsiniz.


Yosun Duvar Yapımı


Yosun duvarların yapımında tabi ki ana malzememiz yosun. Öncellikli olarak kullanmak istediğiniz yosun türünü mekanın ihtiyaç ve tasarımına göre belirlemenizde fayda var. Flat moss (kara yosunu) zemin kaplaması için en sık kullanılan yosun türüdür. Maliyeti diğer yosun türlerine göre daha uygundur, zemin üzerine uygulanan flatt mossun üstüne dondurulmuş bitkilerle tasarım çalışması yapılır. Yosun duvarlara esas ruhunu katan nokta da buradadır. Dondurulmuş (stabilize edilmiş) bitkiler genellikle Avrupa ülkelerinden ithal edilir ve buradaki önemli nokta stabilize bitkilerle yapılan uygulamanın hassasiyetidir.


Stabilize Bitkiler

Narin yapıya sahip bu dondurulmuş bitkiler, özenli bir teknikle zemin yosun üzerine yerleştirilmeli ve sökme takma yapılmamalıdır. Uygulaması yapılana kadar uygun sıcaklıkta muhafaza edilmesi gereken bu bitkiler sıcak ve aşırı nemli bir ortamda bozulacak ve yüksek bir maliyet oluşturacaktır.

Yosun duvarınızı yaparken tabiki sadece kara yosunu tercih edebilirsiniz ancak en güzel ve özenli tasarım birden fazla yosun türü kullanılarak yapılan olacaktır. Zemin üzerine uygulanan flatt mossun yanı sıra ball moss ve provence moss türleriyle tasarımın desteklenmesi zengin bir görsel yaratma açısından önemli.


Alışagelmişin dışında bir tasarım arıyorsanız kullanabileceğiniz bir diğer yosun türü de liken (ren geyiği yosunu). Liken ile yapılan tasarımlar yukarıda bahsettiğim teknikle birleştirilebilir ve tamamen size özel bir tasarım haline gelebilir. Liken maliyeti yükselten bir yosun türü olduğundan en sık kullanılan yosun türü diyemeyiz ancak bütçe konusunda bir sıkıntınız yoksa liken ile uygulayabileceğiniz bir tasarım tercih edebilirsiniz.


Liken (ren geyiği yosunu) UygulamasıUmarım kafanızda bazı sorulara cevap bulabileceğiniz bir yazı olmuştur. Merak ettiklerinizi ve bir sonraki yazımıda okumak istediğiniz konuları yorum kısmında belirtebilir ve yazımız hakkında düşünceleriniz paylaşabilirsiniz.


Esen Kalın.

315 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mumyalanmış Yosun Tasarımları Hakkında

Korunmuş Yosun hakkında bu kadar harika olan nedir? Korunmuş Yosun orman zeminlerinden hasat edilir ve rengini, dokusunu ve yumuşak, peluş kalitesini korumak için özel bir koruma işlemine tabi tutulur

Yosun Duvarlardaki Eşsiz Tasarım Potansiyeli

Yaşayan yeşil duvarlar her zamankinden daha popüler hale geldi ve Amerika'daki duvarlar, mimar ve tasarımcının bitkilere olan ilgisi ve modern alanlar için biyofilik tasarım sayesinde daha iyi görünüy