Yosun Duvarlar Nasıl Bu Kadar Popülerleşti?

Yosun duvar terimi aslında 2000’lerin ortalarında yaygınlaşmaya başlayan bir terim, bu terimin atası olan ‘living wall’ ya da yaşayan duvar 1980’li yıllarda ortaya çıkmış ancak ticarileşmesi 90’ları bulmuş. Amerikalı bir biyolog tarafından ortaya atılan bu fikir zamanla farklı varyasyon ve uygulama şekillerine dönüşmüş. Ortaya çıkan fikrin aslı duvarlarda toprağı ve sulama sistemi olan gerçek bitkiler kullanmak yani yatay düzlemde görmeye alışkın olduğumuz bitkisel uygulama yada peyzajın duvara aktarılması fikriydi. Bu fikir günümüze gelinceye kadar farklı kullanım alanları için farklı varyasyonlar yarattı. Örneğin yosun panolar, canlı dikey bahçeler, ve tabi ki yosun duvarlar Bu fikrin sosyolojik temelinde ise sanayileşmenin sonuna gelen 21.yy beton dünyasını doğaya döndürme fikri yatıyor. Günümüzde insanlar artık metropolleşmenin içinde doğal ve estetik alanlarda yaşama ve çalışma arzusu duyuyor. Yaşayan duvarlar fikri de tam bu dönemde ihtiyaca karşılık olarak ortaya çıktı.


Gelişmiş şehirlerde yaşayan insanların ortak bir şikayeti var o da betonlaşma. Yeni mimari ve iç dizayn fikirlerinin şehirli insanların yaşadığı bu sıkıntıya karşı ürettiği fikir ise yosun duvarlar. Yosun duvarlar, bitkiler, yosun ve doğal aksesuarlar (ağaç kabuğu, dal vb.) kullanılarak estetik ölçülerle tasarlanan dikey yada yatay zemin uygulamalarıdır. Yeni jenerasyon yosun duvarlar önceki türevlerinden farklı olarak bir bakıma ihtiyaç duymuyorlar bunun sebebi ise mumyalanmış olmaları. Yaşayan duvarların maliyet arttırıcı etkenlerinden biri de bu, bakım. Yosun duvarlar yaşamın hızlı aktığı ve hiçbir şeye yetişecek zaman bulamadığımız bu günlerde uzun süreli yeşil bir çözüm sunuyor. Canlı bitkilerin sulanması ve bakımının yapılması çalışma alanlarını doğallaştırmak ve yaratıcı çözümler uygulamak isteyen işverenlere önemli bir problem oluşturuyor. Uygulanan malzemelerin mumyalanmış oluşu ise hem doğal görüntüyü sağlıyor hem de mekanlarını doğallaştırmak isteyen insanlara uğraşsız bir çözüm yaratıyor.


Mumyalanmış bitkiler ve yosunlar daima yeşil kalma ve dokusunu koruma özelliklerine sahipler. Bu özellikleri onların özellikle plaza, avm, kafe ve restoranlarda tercih edilmesine neden olsa da yosun duvarlar dikey ve düşey düzlemde neredeyse her yerde kullanılabiliyor. Tüm bunlara rağmen yosun duvarların kullanımı henüz o kadar yaygın değil, bunun sebebi ise bitkilerin ve yosunların mumyalanması için kullanılan formülün neredeyse yeni keşfedilmiş olması. Mumyalama formülü için antik medeniyetlerden ilham alınmış olması pek muhtemel ancak bu teknoloji henüz çok yeni. Bilinirliği günden güne artan yosun duvarlarla henüz karşılaşmadıysanız yakın bir zamanda karşılaşmanız oldukça muhtemel gibi görünüyor.

25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mumyalanmış Yosun Tasarımları Hakkında

Korunmuş Yosun hakkında bu kadar harika olan nedir? Korunmuş Yosun orman zeminlerinden hasat edilir ve rengini, dokusunu ve yumuşak, peluş kalitesini korumak için özel bir koruma işlemine tabi tutulur

Yosun Duvarlardaki Eşsiz Tasarım Potansiyeli

Yaşayan yeşil duvarlar her zamankinden daha popüler hale geldi ve Amerika'daki duvarlar, mimar ve tasarımcının bitkilere olan ilgisi ve modern alanlar için biyofilik tasarım sayesinde daha iyi görünüy